Jaka jest różnica między tanim a drogim narzędziem?

  • Główny
  • News
  • Jaka jest różnica między tanim a drogim narzędziem?

Na rynku jest bardzo dużo producentów narzędzi monolitycznych z węglika spękanego oraz firm, które nimi handlują i używają tych narzędzi. Są narzędzia tanie i drogie. Pojawiają się pytania: Dla czego tak jest? Jaka jest różnica między tanim a drogim narzędziem? Odpowiedz, że jedno jest lepsze drugie gorsze, nie jest prawidłowa. Ważne są szczegóły. Jeżeli tanie i drogie narzędzia węglikowe są sprzedawane, oznacza to, że są rożni klienci, którym opłaca się kupować te lub inne narzędzia. Cena każdego narzędzia zależy od gatunku węglika i powłoki, jakości wykonania, marki producenta, konstrukcji geometrii narzędzia. To wszystko przekłada się na wydajność i żywotność. Właściwie dla klienta/użytkownika ważne jest znalezienie optymalnego wyboru. Pytanie: Na jakiej podstawie dokonać wyboru? Testowanie narzędzi zajmuje czas i kosztuje a wyniki mogą być różne. Chce przedstawić nasz koncept, z którym może ktoś się zgadzać lub nie, ale taka jest prawda.

Gatunek i powłoka narzędzia mają swoje fizyko-mechaniczne właściwości. Uniwersalnego gatunku i powłoki do wszystkiego nie ma. Gatunek węglika spiekanego i powłoka są optymizowane do określonych grup materiałowych. Przy pracy narzędzia oddziałują na nie siły skrawania oraz wydziela się ciepło. Dla określonego gatunku węglika i rodzaju powłoki przy obróbce określonego materiału istnieje optymalna temperatura w obszarze skrawania przy której występuje minimalne zużycie ostrza narzędzia. Z kolei dla każdego obrabianego materiału istnieje optymalna temperatura, przy której materiał skrawa się najlepiej. Prawidłowe dobranie gatunku materiału narzędzia oznacza, że te dwie temperatury będą zbliżone. Lepszy gatunek węglika najczęściej oznacza bardziej odporny na złamania oraz lepiej tłumiący drgania. Węglik spiekany może być twardy i kruchy lub mniej twardy i bardziej elastyczny w zależności od zawartości kobaltu. Przy czym, jeżeli ziarno węglika będzie mniejsze, gatunek będzie twardszy oraz elastyczniejszy. Najlepszy gatunek jest Nano ziarnisty. Do produkcji naszych narzędzi wykorzystujemy 15-20% sztywniejszy materiał o granulacji nano ziarnistej. To jest jedna z naszych unikatowych cech.


Jakość wykonania zależy od tolerancji i bicia przygotówki i narzędzia, także zależy od jakości wyszlifowania oraz wykończenia ostrzy narzędzia. Dla przykładu różnica w biciu narzędzia 3 – 50 mikronów daje dziesięciokrotną różnicę w żywotności narzędzia . Jeżeli bicie na końcu narzędzia będzie powyżej 20 mikronów, żywotność droższego i tańszego narzędzia będzie podobna. Jeżeli wykonanie ostrza będzie nie dobre, patrząc pod dużym powiększeniem, ostrze będzie wyszczerbione, zamiast proste jak brzytwa, takie narzędzie będzie mało efektywne. Ważna jest też powtarzalność produkcji. Możemy gwarantować najwyższą jakość wykonania. Jakość kosztuje i każdy użytkownik może mieć z niej profity, jeżeli wie jak z niej skorzystać. Marka ma znaczenie. Dobrych producentów jest mało. A takich, którzy potrafią produkować narzędzia wysokiej jakości za rozsądną cenę jeszcze mniej.


Dobra konstrukcja narzędzia oznacza mniejsze opory skrawania, większą wydajność i żywotność. 50% sukcesu gwarantuje nam dobre narzędzie i 50% prawidłowe i efektywne użytkowanie. Na to ma wpływ sztywność obrabiarki, oprawki, przyrządu mocującego oraz dobrze opracowana technologia obróbki. To zależy od zasobów użytkownika. Jakie obrabiarki posiada? Jakiego oprzyrządowania używa? Jak używa oprogramowania CAD/CAM? Jakie są kwalifikacje technologa? Co jest ważne w tym aspekcie, możemy doradzić i pomoc klientowi.

Ostatnie wpisy

Jak uczyli się i żyli studenci średniowiecznych uniwersytetów?

Jak uczyli się i żyli studenci średniowiecznych uniwersytetów?

Bolonia, na przykład, miała około 500 do 1500 studentów w XIII wieku, jest to dużo jak na współczesne małe miasto,

Pierwsze uniwersytety

Pierwsze uniwersytety

Pierwszy europejski uniwersytet znajdował się w Bolonii. Była to gildia dorosłych uczniów, którzy chcieli zdobyć dodatkową wiedzę. Studenci sami wybierali

Energia wodorowa w UE

Energia wodorowa w UE

Temat energii wodorowej nie pojawił się ani dziś, ani wczoraj. Po raz pierwszy tak duży wzrost zainteresowania nią nastąpił w

Podziel się tym wpisem ze swoimi znajomymi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on email