Czym jest poprawne i wydajne użytkowanie narzędzi skrawających?

  • Główny
  • News
  • Czym jest poprawne i wydajne użytkowanie narzędzi skrawających?

Doskonałe narzędzie skrawające gwarantuje 50% sukcesu oraz 50% poprawnego i wydajnego użytkowania. Wynika to ze sztywności maszyny, uchwytu narzędziowego, przyrządu i dobrze rozwiniętej technologii obróbki. To zależy od Państwa zasobów: obrabiarek, rodzaju oprzyrządowania, oprogramowania CAD/CAM a także kwalifikacji technologów.

Użytkownik zazwyczaj chce testować nowe narzędzie skrawające i przeważnie na podobnych parametrach skrawania do poprzednio używanego narzędzia. Co nie jest prawidłowe. Każde narzędzie skrawające ma własne optymalne warunki skrawania.

Jeżeli narzędzie skrawające węglikowe po zużyciu ma wykruszone ostrze lub złamało się można stwierdzić ze pracowało nie prawidłowo. Dlaczego? Jednym z głównych powodów może być wibracja typu chatter. Wibracja (Chatter) jest spowodowana naturalną częstotliwością pracy narzędzia skrawającego. Może ona być wywołana przez wiele warunków procesowych: mocowanie narzędzi, narzędzia skrawające, mocowanie części i warunki maszynowe.  Istnieją stabilne i nie stabilne parametry skrawania. Powiem więcej dla każdej obrabiarki CNC optymalne warunki maszynowe będą różne i mogą się zmieniać w zależności od stanu obrabiarki, oprawki, przyrządu. Doradzamy klientowi w tym aspekcie.

Dawno temu obrabiarki CNC były masywne, wolne i z mocnym wrzecionem. Teraz w większości obrabiarki są lżejsze, szybsze, ze słabszym wrzecionem. Strategia obróbki jest inna. Lepsza obrabiarka jest sztywniejsza, lepiej tłumi drgania i ma większą dynamikę. Szybciej wykonuje kod NC. Może mieć rożne opcje związane z automatyzacją, monitoringiem stanu obrabiarki itd.. Co w istocie przekłada się na mniejsze zużycie narzędzi, ale pod warunkiem, że mamy dobre oprawki i przyrządy mocujące detali. Przyrządy mocujące są indywidualną sprawą i nie będziemy ich omawiać.  Czym jest dobra oprawka? – jakość oprawki zależy to od bicia, dokładności mocowania bazowego, tłumienia drgań, siły zacisku narzędzia.  Należy wybierać najlepsze rozwiązania. Inwestując w lepsze oprawki oszczędzamy na narzędziach i możemy przyspieszyć obróbkę.

Kluczowy element to programowanie ścieżki narzędzia. Narzędzia skrawające monolityczne wymagają dużo większej uwagi przy programowaniu obrabiarek CNC oraz zalecane jest stosowanie systemów CAD/CAM. Czym jest dobra ścieżka ruchu narzędzia? Dobra ścieżka musi być wolna od kolizji wszelkiego rodzaju oraz mieć stały przekrój wióra. Nasze doświadczenie stosowanie różnych systemów CAD/CAM doprowadziło do budowy autorskiego systemu TIZLAB CAD/CAM CAPP PDM.

Przedstawiłem naszą wizje optymizacji i automatyzacji procesów obróbki skrawaniem. Tylko przy takim kompleksowym podejściu można uzyskać maksymalny efekt ekonomiczny przy minimalnych nakładach inwestycyjnych.

Zapraszamy do kontaktu z nami i dalszej współpracy.

TIZ Implements zapewnia kompleksowe rozwiązania i wysoką wartość dodaną.

Ostatnie wpisy

Jak uczyli się i żyli studenci średniowiecznych uniwersytetów?

Jak uczyli się i żyli studenci średniowiecznych uniwersytetów?

Bolonia, na przykład, miała około 500 do 1500 studentów w XIII wieku, jest to dużo jak na współczesne małe miasto,

Pierwsze uniwersytety

Pierwsze uniwersytety

Pierwszy europejski uniwersytet znajdował się w Bolonii. Była to gildia dorosłych uczniów, którzy chcieli zdobyć dodatkową wiedzę. Studenci sami wybierali

Energia wodorowa w UE

Energia wodorowa w UE

Temat energii wodorowej nie pojawił się ani dziś, ani wczoraj. Po raz pierwszy tak duży wzrost zainteresowania nią nastąpił w

Podziel się tym wpisem ze swoimi znajomymi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on email